Takto je teď u nás doma

Trmice a okolí objektivem Jardy Puchty


Noc kostelů v Trmicích.

29. května 2011 v 15:05 | Jaroslav Puchta |  Akce v Trmicích

Trmický kostel Narození Panny Marie na Václavském náměstí se také zúčastnil akce ,,Noc kostelů", která začala v 27.5.2011 v 18 hodin.
Hned u vchodu přivítalo návštěvníky malé pohoštění
Také pro děti byla připravena akce malování na perníčky

Krásný perníček ve tvaru srdce s obrázkem kostela dostal na památku každý návštěvník.

Návštěvníky přivítal a celou akcí provázel místní pan farář

Průvodcem následné prohlídky byla mladá dívčina

Je tu opravdu na co se dívat, co nám naši předci zanechali.

Ostatní fotografie jsou v galerii.
Pro mne nejzajímavější akcí byl výstup do věže kostela, kam jsem se, ač rodák, ještě za svých 68 let života nikdy nepodíval. Dle upozornění byl výstup na vlastní nebezpečí a po výstupu kruhovým schodištěm se 76 schody
nastala ona problematická a dle stavu dřevěných schodů, které jsem neměl čas pro namáhavost výstupu po nich, ani spočítat, do věže kostela. Bylo jich dle hrubého odhadu nejméně 60.
Ale námaha stála to za to. Mohli jsme si prohlédnout i jediný zvon,
který zůstal z původních 4, které se sem 13.května před 88 roky nainstalovali. Váží 207 kg a zhotovila ho českobudějovická firma Rudolfa Pernera. Ten nám průvodce i aktuálně rozezvučel. Ostatní 3 zvony zmizely ve válce.
Průvodce Ing. Zdeněk Krůta nám šesti, co jsme výstup absolvovali ukázal všechny zajímavosti věže, včetně hodinového stroje, který za finančního přispěním města Trmic zde v roce 1993 nainstalovala firma CHRONOS, a rozvádí pohyb ručiček na 4 ciferníky.

Pokusil jsem se s problémy vystoupit na jediný obtížně přístupný balkon (ale co by fotograf pro zajímavý snímek neudělal), a několik záběrů jsem tu ulovil. Stejně se sem už asi nikdy nedostanu.

Po setupu, který byl snad ještě obtížnější přišel vhod odpočinek v lavicích za opravdu krásné hudby a zpěvu při hodinovém koncertu na varhany flétnu, housle.Bohužel jsem se k varhanům už nedostal, a tak jsem zastihl jen interprety při východu po koncertě.

Zajímavé byla i přednáška s předváděním oděvů, které se v kostelích používaly a používají.
Akce pak ještě pokrčovala dále. Jsem rád, že jsme se jí zúčastnili, nejen pro krásnou atmosféru, ale hlavně proto, že už zanedlouho by tak krásný kostel nemusel bohužel sloužit svému pravému účelu pro věřící, ale mohlo by z něj být skladiště, nebo něco podobného, a krásné vybavení s oltáři, na kterých se finančně podíleli už majitelé trmického zámku Nosticové, se pro dluhy z nevydařeného, ač dobře myšleného podnikání, jak jste se jistě už dověděli z tisku, mohlo být rozprodáno v aukci.
To si asi nikdo z nás místních občanů nepřeje a proto bylo založeno i ,,Občanské sdružení pro záchranu kostela a fary v Trmicích".
Jestli se to podaří je zatím, přes velkou snahu všech ve hvězdách.
Mraky se opravdu stahují nad jeho budoucností.
Jako by to tušila i obloha, která jak vidíte ten večer přispěla k dramatičnosti situace.

Ostatní fotografie jsou v mojí galerii na adrese: http://foto-oko.blog.cz/galerie/kostel-trmice/noc-kostelu-27-5-2011
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama