Takto je teď u nás doma

Trmice a okolí objektivem Jardy Puchty


Květen 2011

Noc kostelů v Trmicích.

29. května 2011 v 15:05 | Jaroslav Puchta |  Akce v Trmicích

Trmický kostel Narození Panny Marie na Václavském náměstí se také zúčastnil akce ,,Noc kostelů", která začala v 27.5.2011 v 18 hodin.
Hned u vchodu přivítalo návštěvníky malé pohoštění
Také pro děti byla připravena akce malování na perníčky

Krásný perníček ve tvaru srdce s obrázkem kostela dostal na památku každý návštěvník.

Návštěvníky přivítal a celou akcí provázel místní pan farář

Průvodcem následné prohlídky byla mladá dívčina

Je tu opravdu na co se dívat, co nám naši předci zanechali.

Ostatní fotografie jsou v galerii.
Pro mne nejzajímavější akcí byl výstup do věže kostela, kam jsem se, ač rodák, ještě za svých 68 let života nikdy nepodíval. Dle upozornění byl výstup na vlastní nebezpečí a po výstupu kruhovým schodištěm se 76 schody
nastala ona problematická a dle stavu dřevěných schodů, které jsem neměl čas pro namáhavost výstupu po nich, ani spočítat, do věže kostela. Bylo jich dle hrubého odhadu nejméně 60.
Ale námaha stála to za to. Mohli jsme si prohlédnout i jediný zvon,
který zůstal z původních 4, které se sem 13.května před 88 roky nainstalovali. Váží 207 kg a zhotovila ho českobudějovická firma Rudolfa Pernera. Ten nám průvodce i aktuálně rozezvučel. Ostatní 3 zvony zmizely ve válce.
Průvodce Ing. Zdeněk Krůta nám šesti, co jsme výstup absolvovali ukázal všechny zajímavosti věže, včetně hodinového stroje, který za finančního přispěním města Trmic zde v roce 1993 nainstalovala firma CHRONOS, a rozvádí pohyb ručiček na 4 ciferníky.

Pokusil jsem se s problémy vystoupit na jediný obtížně přístupný balkon (ale co by fotograf pro zajímavý snímek neudělal), a několik záběrů jsem tu ulovil. Stejně se sem už asi nikdy nedostanu.

Po setupu, který byl snad ještě obtížnější přišel vhod odpočinek v lavicích za opravdu krásné hudby a zpěvu při hodinovém koncertu na varhany flétnu, housle.Bohužel jsem se k varhanům už nedostal, a tak jsem zastihl jen interprety při východu po koncertě.

Zajímavé byla i přednáška s předváděním oděvů, které se v kostelích používaly a používají.
Akce pak ještě pokrčovala dále. Jsem rád, že jsme se jí zúčastnili, nejen pro krásnou atmosféru, ale hlavně proto, že už zanedlouho by tak krásný kostel nemusel bohužel sloužit svému pravému účelu pro věřící, ale mohlo by z něj být skladiště, nebo něco podobného, a krásné vybavení s oltáři, na kterých se finančně podíleli už majitelé trmického zámku Nosticové, se pro dluhy z nevydařeného, ač dobře myšleného podnikání, jak jste se jistě už dověděli z tisku, mohlo být rozprodáno v aukci.
To si asi nikdo z nás místních občanů nepřeje a proto bylo založeno i ,,Občanské sdružení pro záchranu kostela a fary v Trmicích".
Jestli se to podaří je zatím, přes velkou snahu všech ve hvězdách.
Mraky se opravdu stahují nad jeho budoucností.
Jako by to tušila i obloha, která jak vidíte ten večer přispěla k dramatičnosti situace.

Ostatní fotografie jsou v mojí galerii na adrese: http://foto-oko.blog.cz/galerie/kostel-trmice/noc-kostelu-27-5-2011

Trmický zámek je stále v permanenci.

25. května 2011 v 22:59 | Jaroslav Puchta |  Akce na zámku
Trmický zámek i v květnu žije dalšími akcemi.
Ve středu 25.5.2011 v podvečer, si na závěr školního roku dala na zámku dostaveníčko Neštěmická hudební škola, která v letošním roce opět, a ještě výrazněji zazářila výkony svých žáků, nejen v celostátních kolech, ale i na mezinárodních kláních mladých interpretů.
Nejvýrazněji se prosadili žačky paní učitelky Říhovské na zobcovou flétnu, které získaly 1. místa v Nových Hradech ve velké konkurenci, a pak hlavně, jak jste se mohli dočíst v Ústeckém deníku, klavíristé, kteří převálcovali i mezinárodní konkurenci na soutěži mladých interpretů ,,Amádeus" v Brně a pak i na velmi úspěšném zájezdu do Itálie.
Na dnešním koncertě, který uváděl pan ředitel školy Beneš,
si nejúspěšnější klavíristé sice dali po vynikajících výkonech trochu oddych, a dali možnost i dalším žákům školy, aby předvedli svá vystoupení.
Koncert byl průřezem různých hudebních nástrojů,na které škola vyučuje, a byl tím záživnější pro posluchače, kterých se tu sešlo úctyhodně a svým potleskem odměňovali mladé interprety.
Absolutní vítězky na celostátní soutěži na zobcovou flétnu Simonka Losová
a Terezka Gabrielová
si zahrály nejen jako sólistky, ale zpestřily koncert společně s paní učitelkou Říhovskou nejdříve v kvartetu a pak v triu se skladbou ,,Bugy mouchy masařky", která sklidila bouřlivý potlesk.


Ale i ostatní žáci se nenechali zahanbit, a svá vystoupení zvládli velmi dobře.
Pan ředitel školy, může být na své žáky a jejich učitele za jejich výkony v letošním školním roce opravdu spokojen!
Velmi dobře reprezentovali svou školu a my posluchači se těšíme, že se s nimi budem setkávat na koncertech na Trmickém zámku, kde dělali své první krůčky, až z nich vyrostou slavní hudebníci.
Ostatní fotografie z dnešního koncertu můžete shlédnot v galerii. klikni na:

Zajímavá akce pro děti k Dětskému dni 2011

17. května 2011 v 15:27 | Jaroslav Puchta |  Akce pro děti
V neděli 15.5.2011 odpoledne, pořádali ČSŽ, myslivecký kroužek Trmice a fotoklub UFO společnou akci pro děti i pro jejich rodiče k Dětskému dni.
Vyjeli autobusem č.6 /nebo jinak/ , v 13,45 hod z Ústí na konečnou do Hostovic, kde byl na hřišti start poznávací trasy přes les do Podlešína.
Účast nebyla příliš veliká, hlavně díky nevalné předpovědi počasí, ale i televiznímu přenosu z mistrovství světa v hokeji. Předpověď počasí se opravdu moc nemýlila, a mračna, která hrozila deštěm se nad Trmicemi valila
nevěstila nic dobrého.
Přesto to odvážné rodiny s dětmi neodradilo a vyrazily ze startu na Hostovickém hřišti, na tůru do cíle v Podlešíně.

Mladí fotografové, kterých se tu sešlo hned několik, se dali hned do díla, ikdyž jim počasí moc nepřálo

a když to na fotografování krajiny moc nebylo, tak se fotily aspoň takovéto reportážní záběry.

Vedoucí pochodu pan Nowak sice upustil od plánované náročnější trasy, pro rozbahnění, ale i tak stoupání k silnici na Podlešín dalo většině svátečních turistů dost zabrat.

Po cestě nás pokropil i jarní deštík, a tak se musely vytáhnout i pláštěnky a deštníky, ale v cílí už bylo vše OK, ale odpočinek přišel k duhu

Na myslivecké chatě přišlo pak vhod i občerstvení, neboť všem vyprahlo.

Maminy už také připravovaly slibované buřtíky na opékání

a už se zapaloval i ohýnek na opékání

a za chvilku se už vesele opékalo
Po posilnění si děti mohly vybrat mezi čutáním, přetahováním, házením kroužky atd.
Počasí se odměnilo všem, kteří se nezalekli mraků, a vysvitlo i sluníčko.
Akce se tak povedla a všichni si ji pochvalovali.